Změny 2023/24

Zde se pokusíme průběžně informovat o probíhajících legislativních změnách v přijímacím řízení na střední školy, které se týkají i víceletých gymnázií.

(stav k 7/23) Žádné změny ještě nejsou schválené, ale mají podporu vlády i opozice, jejich včasné schválení (během podzimu) se tedy dá očekávat. Je však možné, že konkrétní podoba se ještě v průběhu času změní, sledujte proto průběžně tuto stránku i jiné zdroje, které máte k dispozici.

Následuje vše, co zatím víme 🙂

Co by mělo zůstat stejné:

  • Stále se budou psát Cermat testy, jejichž obsah by se neměl nijak významně změnit.
  • Stále se budou psát dva a počítat se lepší výsledek.
  • Termín konání jednotných testů by měl zůstat podobný.
  • Školy si stále mohou přidávat své vlastní testy (některé s tím možná postupně přestanou, protože to s větším počtem zájemců bude organizačně náročnější).

Co se by se mělo změnit:

  • Hlásíte se na tři školy (v dalších letech možná i více) místo dvou.
  • Pořadí škol uvádíte už v přihlášce a nelze ho později změnit. Budete automaticky přijati na nejpreferovanější školu podle vašeho pořadí. Nemůžete se vzdát této jedné školy a posunout se na další, můžete se pouze vzdát celého přijetí. (Toto omezení bude možná ještě předmětem debat.)
  • Přihlašování bude probíhat přes internet (detaily, např. jak se budou prokazovat známky, zatím nejsou známé), vyhodnocení přijímacích řízení a přiřazení žáků na školy proběhne automaticky, nebudou se již používat zápisové lístky ani podávat odvolání.
  • Náhradní termín bude o něco dříve, než bylo zvykem (nyní bude cca 2 týdny po řádném termínu) a bude vyhodnocen zároveň s ním, aby se už nemusela držet místa a nemuselo se dodatečně měnit pořadí přijatých. Celkové výsledky přijímaček tedy budou zveřejněny těsně po náhradním termínu, cca 2 týdny po konání řádného termínu  (zhruba takovou dobu trvá i vyhodnocení cermatích testů. Těch z náhradního termínu je už jen hrstka, ty jsou hned :)).
  • Školy budou mít více času na uspořádání vlastních testů (pokud je mají), pravděpodobně budou moci být i výrazně dříve než v době kolem konání cermatích testů, je potřeba s tím počítat, abyste nebyli např. na dovolené.
  • V době přihlašování nevíte, na kterých školách a kdy budete psát cermatí testy, přiřazení žáků na školy provede Cermat tak, aby rozložil zátěž rovnoměrně, a školy si vás poté na příslušný termín pozvou. Také si vás pozvou na případné vlastní testy, a podle toho, jak to vyjde, je buď budete psát stejný den jako cermatí přijímačky na této škole, nebo jiný den mimo cermatí přijímačky.