Běžný postup je, že vám známky na přihláškách potvrdí základní škola. Nechcete-li, aby na vaší ZŠ věděli, že se hlásíte na gymnázium, je třeba myslet již během pololetních prázdnin na to, abyste si pořídili ověřenou kopii vysvědčení, kterou pak k přihlášce přiložíte místo potvrzení školy. Můžete ji využít i při případném přihlašování na jinou ZŠ.
Koncepce jednotných přijímacích zkoušek vás v zásadě tlačí k přijímačkové turistice, tj. i pokud pro vás připadá v úvahu jen jedna škola, je stejně nanejvýš vhodné přihlásit se formálně i na jakoukoli druhou, abyste si měli kde napsat druhý jednotný test (na obou školách se vám pak započítá lepší výsledek z každého předmětu).
Tiskopisy přihlášek včetně vysvětlivek na stránkách MŠMT
Pořadím škol na přihlášce nesdělujete své preference, jen to, na které chcete konat státní přijímací zkoušku v prvním a na které ve druhém termínu. Na obou přihláškách tedy musíte uvést školy ve stejném pořadí. Kolonku „termín školní přijímací zkoušky“ vyplníte podle instrukcí školy; pokud nemá vlastní část zkoušky a dává jen státní testy, nevyplňujete vůbec.
Přihlášky poté odešlete nebo osobně donesete na vámi vybrané školy, výhodou osobní návštěvy je, že si můžete hned nechat zkontrolovat případné formální nedostatky a písemně potvrdit převzetí (potvrzení si raději připravte předem). Nejpozději 14 dnů před konáním přijímacích zkoušek přijdou na adresu zákonného zástupce uvedeného v přihlášce pozvánky. Pozvánky chodí do datové schránky, emailem, doporučeným dopisem či dopisem do vlastních rukou – záleží, zda jste v přihlášce uvedli adresu DS a jaké má škola zvyklosti (pravděpodobně vám nepřijde jen samotný email, ale může vám v něm přijít kopie toho, co vám poslali do DS).